top of page

IKZE

                    Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego

 

Czy jesteś pewien, jak wygląda w Polsce system emerytalny ?

Jeśli wiesz, to zapewne zacząłeś już oszczędzać na swoją przyszłą emeryturę. Zacząłeś oszczędzać nie tylko dlatego, że część Twoich środków przeniesiono z OFE do ZUS aby załatać potężne potrzeby emerytalne obecnych emerytów. Zacząłeś oszczędzać nie tylko dlatego, że maleje liczba urodzeń, a na emeryturę przechodzi coraz więcej osób. Jednym z powodów mogł być też fakt, że za 25 lat emerytów będzie o 45 % więcej niż dziś, a wśród nich znajdziesz się prawdopodobnie też i Ty.

Być może do oszczędzania skłoniły Cię media i wszechobecne informacje o tym, że emerytura bedzie stanowić być może 30 % Twojego dzisiejszego wynagrodzenia.

Czy wiesz, że Ty również jesteś częścią systemu emerytalnego ?

Oto ZUS : w publicznym systemie ubezpieczeń społecznych osoby obecnie pracujące płacą do niego składki, z których następnie wypłacane są bieżące świadczenia dla aktualnych emerytów. I to właśnie dlatego jesteś częścią tego systemu emerytalnego, i kiedy Twój pracodawca ( albo Ty jeśli jesteś przedsiębiorcą ) wpłaca za Ciebie składkę do ZUS, jest ona od razu przekazana jako emerytura obecnym emerytom. ZUS nie jest związany z realnym kapitałem gromadzonym przez obywateli.

Jeśli jeszcze nie zacząłeś oszczędzać na swoją emeryturę - masz teraz wystarczająco dużo powodów, żeby zacząć.

Możesz zacząć oszczędzać na emeryturę i jednocześnie odliczać poniesione wydatki w podatkowym rozliczeniu rocznym PIT.

 

Takie rozwiązanie daje Ci Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego IKZE .

Od 2014 roku roczny limit wpłat na IKZE został ujednolicony dla wszystkich Oszczędzających i jest on równy kwocie odpowiadającej 1,2-krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok.

W 2020 r. limit wpłat na IKZE wynosi 6272,40 zł

 

Wpłaty dokonywane na IKZE możesz odpisać od dochodu rozliczając PIT za rok ubiegły.

W praktyce oznacza to, że jeśli z zeznaniu podatkowym rocznym masz do zapłacenia podatek dochodowy, wpłaty na IKZE obniżą Twój podatek do zapłaty. Jeśli jednak składając zeznanie roczne PIT, w którym zaliczki na podatek dochodowy nie wymagają dopłaty, wtedy otrzymasz zwrot 18,19 lub 32 % poniesionych wydatków na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego.

 

 

Jeśli chcesz porozmawiać z nami o dostępnych rozwiązaniach, w ramach których możesz założyć swoje Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego

Zadzwoń do nas pod nr tel. 77 44 11 377 lub napisz email przez formularz kontaktowy (znajdujący się poniżej) i umów się na bezpłatne spotkanie z naszym doradcą.

bottom of page